iwebixonlineOCAK 2016 için açıklanan verilere göre,

ŞUBAT başlangıç tarihli kira kontratlarının 2016 Yılı için artış oranları hesabı.


Kira artış oranları, KONUTLAR ve İŞYERLERİ için AYRI AYRIDIR !


KONUT Kira Kontratları artış oranı;

Konut kiralarındaki artış oranı; 01 Temmuz 2012 Tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı. Buna göre, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış; Bir önceki kira yılında Yurt içi Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belierlenecek. (Madde 344)

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 05 Aralık 2013 tarihinde emsal davalara içtihat olabilecek bir karar vermiştir. Buna göre; KONUT KİRA KONTRATLARINDA yıllık artış oranının, TÜİK in (Türkiye İstatistik Estitüsü) açıkladığı Üretici Fiyatları Endekslerinden, 12 Aylık Ortalamalara göre olan değerin esas alınacağını karara bağlamıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

( http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )

TÜİK; 12 Aylık Ortalamalara göre değişim oranı. OCAK 2016  Endeksi  % 5.50 dir.

Dolayısı ile geçmiş herhangi bir yılda, ŞUBAT Ayı içerisinde başlamış olan, 

KONUT Kira Kontratlarının, 2016 Yılı için artış oranı % 5.50  olacaktır.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 


İŞYERİ Kira Kontratları artış oranı;

İşyerleri için 6217 Sayılı Borçlar Kanunu Yasası, Geçici 2.Maddesi gereğince;

Kira artış oranları 01 Temmuz 2020 Tarihine kadar SERBEST bırakılmıştır.

Buna göre işyeri kiralarında, KONTRATTA ANLAŞILIP YAZILAN oranlarda artış yapılır.


Sitemizde yer alan,  'Kira Kontratlarına artış maddesi nasıl yazılmalıdır ?' makalemizi
aşağıdaki linke tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

http://www.emlaxell.com/emlak-satilik-kiralik/kira-artis-oranlari/230-kira-kontratlarnda-kira-artlar-maddesi-nasl-yazlmal-.html

Sitemizde TÜİK in açıkladığı; 12 Aylık ortalamalara göre olan endeksleri yayınlıyoruz. 

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )


Bir işyeri kontratınız varsa,

Kira artışlarına TÜFE - ÜFE Ortalaması oranında zam yapıyorsanız,

TÜFE - ÜFE Endekslerini tam olarak kontratta tarif edip yazmadıysanız;

Bizce en hakkaniyetli endeksler 12 AYLIK ORTALAMALARA GÖRE OLANLARDIR. 


TÜFE - ÜFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ;   

2015

 Yıllık Artış  

TÜFE (%)

 Yıllık Artış  

ÜFE (%)

ORTALAMA

(%) 

 OCAK  7.87  5.50  6.69
 ŞUBAT      
 MART      
 NİSAN      
 MAYIS      
 HAZİRAN      
 TEMMUZ      
 AĞUSTOS      
 EYLÜL      
 EKİM      
 KASIM      
 ARALIK      


TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre geçmişte ŞUBAT Ayı içerisinde başlayan,

TÜİK endeksleri olan TÜFE - ÜFE ortalamalarına göre artış yapılacak,

İşyerlerinin 2016 için Kira Kontratları Artış oranı % 6.69  olacaktır.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 


İTO ( İstanbul Ticaret Odası ) İstatistiklerine göre ÜGE - TEFE Hesabı için ;

İTO Sitesinde yayımlanan değerleri aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz. 

http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/istatistiki-veriler/fiyat-indeksleri/geneltablo/tablo?prmPageId=BM2.3.1.2&;initView=true

 İSTANBUL TİCARET ODASI ( İTO ) verilerine göre;

ÜGE : İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi

TEFE : İstanbul Toptan Eşya Fiyatları Endeksidir. 


İTO 2016 Yıllı OCAK ayı endeksleri;

Enflasyona ( ÜGE - TEFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ; 

2015  Yıllık Artış  ÜGE (%)  Yıllık Artış  TEFE (%)

ORTALAMA

(%)

OCAK  9.27  8.48  8.88
 ŞUBAT  
 MART  
 NİSAN  
 MAYIS  
 HAZİRAN  
 TEMMUZ  
 AĞUSTOS  
 EYLÜL  
 EKİM  
 KASIM  
 ARALIK      

İTO (İstanbul Ticaret Odası) 2016  OCAK  AYI  istatistiklerine göre;

Geçmişte  ŞUBAT Ayı içerisinde başlayan,

İTO endeksleri olan ÜGE - TEFE ortalamalarına göre artış yapılacak,

İşyeri Kira Kontratlarının  2016  Yılı için Artış Oranı  % 8.88  olacaktır.


Tekirdağ'ın Barbaros sahillerinde inşaatı süren Asyaport bittiğinde Türkiye'nin en büyük konteynır limanı olacak.

Tekirdağ, dünyanın 2’nci büyük konteynır taşımacılık şirketi MSC’nin işbirliğininde kurulmakta olan 400 milyon dolarlık yeni limanı Asyaport’u bekliyor. Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, Türkiye’nin trajikomik yatırım hikayelerinden biri olan projeye nasıl girdiklerini anlattı. Soyuer, dünyada konteynırlı yük taşımacılığının yüzde 12'sine hakim olan MSC'nin filosunda halen 1,5 milyon Teu kapasiteli 321 konteynır gemisi olduğunu ve Asyaport’un da bu sayede uluslararası bir liman olacağını ifade ediyor. Cumhuriyetin 90’ıncı yılı olan 29 Ekim 2013’te açılışı yapmayı planladıklarını dile getiren Ahmet Soyuer, Asyaport projesi ve Türkiye’nin yakın geleceğine dair sorularımızı şöyle yanıtladı:

Böyle bir liman yatırımı için Tekirdağ’ı seçmenizin nedeni nedir ?
Liman burada kuruldu çünkü ben doğma büyüme Tekirdağlıyım Burada okudum, iş hayatına burada başladım. Mezarım burada olacak. Bu yatırımın burada olmasının tek nedeni budur. Bu şehrin yatırıma ihtiyacı varken neden gidip başka bir yerde yatırım yapayım ki. Ayrıca burası Avrupa’ya açılan bir nokta olarak öne çıkacak bir bölge.

En büyük zorluk ne oldu ?
Türkiye’de liman işletmeciliği bilinen bir alan değil. 1990’lı yıllarda Turgut Özal ile birlikte özel liman işletmeciliğinin yolu açıldı. Biz burada limanın inşaatına mayıs ayında başladık, o zamana kadar tam 5 yıl süren bir bürokratik mücadele verdik. Bürokratik işlemler devam ederken inşaata ilk olarak 2007 yılında başladık. Sorunlar çıkınca2009’u bekledik. Ondan sonra sürekli başka sorunlar çıktı. Limanımızın Cumhuriyetin 90’ıncı yılı olan 29 Ekim 2013’a yetişmesi için hızla çalışıyoruz. Bir Tekirdağlı çok önemli bir şirketle birlikte Türkiye’nin en büyük limanının yapımını gerçekleştiriyor.

Pes etmeyi düşündünüz mü ?
Elbette düşündüm. Sonra, vazgeçmek yok dedim kendi kendime.İnsanın enerjisinin tükendiği anlar oluyor elbette. Dalgaya karşı yüzüyorduk. Yol alamıyorduk. Bize moral veren insanlar vardı: Tekirdağ milletvekili Ziyaeddin Akbulut, eski Tekirdağ valisi şimdi Konya valisi olan Nezih Doğan, belediye başkanımız Fikret Yılmaz, Tekirdağ Sanayi ve Ticaret Odası başkanı ve üyeleri bize moral ve destek verdi. Zorlu bir süreç oldu. Bu moralle liman bu noktaya geldi. Pes etmedik, başardık.

Limanı destekleyecek kara ve demiryolu çalışmaları var mı ?
Limanımız yerel yönetimler tarafından destekleniyor. Daha önce burada görev alan valimiz karayolu planlarını yaptırdı. Tekirdağ’ın Barbaros belediyesinde onaylandı. Her şey hazır. Limanı bitirmeye 1 yıl kala bunların hepsi tamamlanmış olacak. Yerleşim yerleri ile hiç ilgimiz olmadan yüksek standartta ayrı bir yol yapılacak. Ulusal karayoluna bağlanacak. Limanımızda demiryolu olmayacak.

Kaç kişi istihdam edeceksiniz ?
Liman bittiğinde doğrudan 2 bin kişiyi istihdam edeceğiz. Şu an ne yazık ki burada limanda çalışabilecek yetişmiş kadro yok. Bölgemiz liman bittiğinde göç almaya başlayacak.Yetişmiş işgücünün biz oluşturacağız. Asyaport limanında çalıştırılacak bin 200 personelin bir yıllık ücret ödemeleri 31 milyon TL’yi bulacak. Bunun da 13 milyon TL’si SSK primi ve gelir vergisi olarak doğrudan kamuya ödenecek. Limana bağlı olarak yaratırılacak dolaylı istihdam ise ayrıca hesaplanabilir.

Türkiye’de başka konteynır limanı var mı ?
Türkiye’de konteynır nakliyesi yapılan, bu alanda hizmet veren birçok liman var. Bunların hepsi başlangıcındaki amacından devşirilerek bu hale getirilmiş limanlar. Bu limanlar çimentodan hurdaya, kömürden hububata, likit yüke kadar her türlü hizmeti yapacak şekilde çalışmaktalar. Asyaport ise sadece konteynır hizmeti verecek. Burada inşaat konteynır yüklemesi ve indirmesi yapılacak şekilde organize ediliyor. Türkiye’de bu maksatla yapılmış başka bir liman yok.

Dünyadaki örnekleri ile karşılaştırabilir misiniz ?
Bizim limanımız dünyadaki örnekleri ile karşıılaştırılabilecek büyüklükte değil. Burası 2016 yılında 2 milyon 500 bin ton kapasiteye ulaşacak. Hong Kong ya da şanghay limanı 20 milyon Teu seviyelerinde. Dünyayla karşılaştırıldığında küçük kalıyor. Ancak Avrupa’daki emsalleri ile karşılaştırdığımızda ilk sıralarda yer alıyor.

Liman inşa edeceğinizden bahsettiğinizde nasıl tepkiler aldınız ?
İnsanlar bunu anlamadı. Bu çok özel bir yatırım. Bu tür girişimler hakkında değerlendirme yapabilmek için bilgi sahibi olmak lazım. Bizde bilgi sahibi olmadan fikir beyan edenler doldukça fazla. Herkes “burayı toprakla dolduruyor. Böyle liman olur mu, bir dalgada bu liman çöker, Tekirdağ’da zaten liman var ve çalışmıyorken neden böyle bir yatırım yapıyor” diyenler oldu. Biz yaptığımız işin ülkemiz için faydalı, çevre için zararsız olduğunu biliyoruz. Zaten bu tepkilere cevap verecek vaktimiz yok.

Bu yatırım çevre kirliliğine neden olur mu ?
Deniz kirlenir, burada artık yaşanmaz diyenler oldu. Benim limana 500 metre yakında sahilde evim var. Torunlarım buradan denize giriyor. Torunlarım her şeyden kıymetli. Benim yaşımda bir insan için torun ticaretten kıymetli. Anne ve babalar için olduğundan daha önemli. Ben torunlarımın tatil yaptığı yeri, kendi yaşadığım yeri kirletmem. Ayrıca neden kirleteyim, çünkü burası benim evimin önü, herkes evinin önünü temiz tutar.

Liman işletmeciliği bilinen bir alan değil. Bu sektörle nasıl tanıştınız ?
Türkiye’de limancılık yatırımı yapan ve bunu bilen çok az insan var. Know-how desteği aldığımız şirketin 19 adet limanı var. Bu şirkette limancı lık ile ilgili ciddi bir birikim var. Bu birikim İtalyan şirketin yıllarca edindiği bilgilerle ortaya çıktı. Her ay yurtdışından bir heyet geliyor, bu heyetle deprem simülasyonları ve diğer detay çalışmalarını yapıyoruz. Kaç tane vinçle burada indirme bindirme yapabileceğimizi bilen Türkiye’de hiç kimse yok. Bu bilgileri ya satın alacaksın birisinden ya da onunla işbirliği içinde olacaksın. Her ne kadar dünya sıralamasında toplam kapasitemiz ile ilgili tevazu gösterdiysem de limanımız ilk 100 içerisinde yer alacak. Fakat bunu gerçekleştirmek için bile birçok detay olduğunu gördük. Bu şirket, tecrübesiyle bize yol gösterici oldu. O tecrübenin buraya yansıması ile Türkiye için ciddi bir başarının altına imza atmış olacağız.

Liman inşa etmek için ne gibi vasıflara sahip olmak gerekiyor ?
Parası olan her girişimci liman yapabilir mi ?

Bu iş sadece sermaye işi değil. Parası olan liman yapamaz. Liman yatırımı yapmak için liman işletmeleri ve gemi şirketleri ile global ölçekte organik bağların olması gerekir. Mersin’deki liman PSA şirketinin ortaklığında. Bu PSA adlı şirket senede 50 milyon konteynır hareketine sahip. Bu alanda uzman. Dünyanın her tarafında limanı var ve hat şirketleri ile konuştuğu zaman tek bir liman için değil, tüm bir dünya organizasyonuiçin pazarlık yapıyor. Bizim de avantajımız, hem dünyanın en büyük ikinci konteynırlı hat taşımacılık şirketi MSC, hem de bu şirketin işbirliği içinde olduğu limancılık şirketi. Asyaport dünya çapında bir şirketler grubunun işbirliği içinde değerlendirilecek.

Kaynak : Capital Dergisi

ARALIK 2015 için açıklanan verilere göre,

OCAK başlangıç tarihli kira kontratlarının 2016 Yılı için artış oranları hesabı.


Kira artış oranları, KONUTLAR ve İŞYERLERİ için AYRI AYRIDIR !


KONUT Kira Kontratları artış oranı;

Konut kiralarındaki artış oranı; 01 Temmuz 2012 Tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı. Buna göre, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış; Bir önceki kira yılında Yurt içi Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belierlenecek. (Madde 344)

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 05 Aralık 2013 tarihinde emsal davalara içtihat olabilecek bir karar vermiştir. Buna göre; KONUT KİRA KONTRATLARINDA yıllık artış oranının, TÜİK in (Türkiye İstatistik Estitüsü) açıkladığı Üretici Fiyatları Endekslerinden, 12 Aylık Ortalamalara göre olan değerin esas alınacağını karara bağlamıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

( http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )

TÜİK; 12 Aylık Ortalamalara göre değişim oranı. ARALIK 2015 için  % 5.28 dir.

Dolayısı ile geçmiş herhangi bir yılda, OCAK Ayı içerisinde başlamış olan, 

KONUT Kira Kontratlarının, 2016 Yılı için artış oranı % 5.28  olacaktır.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 


İŞYERİ Kira Kontratları artış oranı;

İşyerleri için 6217 Sayılı Borçlar Kanunu Yasası, Geçici 2.Maddesi gereğince;

Kira artış oranları 01 Temmuz 2020 Tarihine kadar SERBEST bırakılmıştır.

Buna göre işyeri kiralarında, KONTRATTA ANLAŞILIP YAZILAN oranlarda artış yapılır.


Sitemizde yer alan,  'Kira Kontratlarına artış maddesi nasıl yazılmalıdır ?' makalemizi
aşağıdaki linke tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

http://www.emlaxell.com/emlak-satilik-kiralik/kira-artis-oranlari/230-kira-kontratlarnda-kira-artlar-maddesi-nasl-yazlmal-.html

Sitemizde TÜİK in açıkladığı; 12 Aylık ortalamalara göre olan endeksleri yayınlıyoruz. 

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )


Bir işyeri kontratınız varsa,

Kira artışlarına TÜFE - ÜFE Ortalaması oranında zam yapıyorsanız,

TÜFE - ÜFE Endekslerini tam olarak kontratta tarif edip yazmadıysanız;

Bizce en hakkaniyetli endeksler 12 AYLIK ORTALAMALARA GÖRE OLANLARDIR. 


TÜFE - ÜFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ;   

2015

 Yıllık Artış  

TÜFE (%)

 Yıllık Artış  

ÜFE (%)

ORTALAMA

(%) 

 OCAK  8.80   9.59  9.20
 ŞUBAT  8.77     8.79      8.78  
 MART  8.70  8.03 8.34
 NİSAN 8.57 7.36 7.97
 MAYIS 8.45 6.98 7.72
 HAZİRAN 8.28 6.74 7.51
 TEMMUZ 8.07 6.43 7.25
 AĞUSTOS 7.88 6.14 7.01
 EYLÜL 7.80 5.92 6.86
 EKİM 7.69 5.58 6.64
 KASIM  7.61   5.33   6.47 
 ARALIK 7.67 5.28 6.48


TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre geçmişte OCAK Ayı içerisinde başlayan,

TÜİK endeksleri olan TÜFE - ÜFE ortalamalarına göre artış yapılacak,

İşyerlerinin 2016 için Kira Kontratları Artış oranı % 6.48  olacaktır.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 


İTO ( İstanbul Ticaret Odası ) İstatistiklerine göre ÜGE - TEFE Hesabı için ;

İTO Sitesinde yayımlanan değerleri aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz. 

http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/istatistiki-veriler/fiyat-indeksleri/geneltablo/tablo?prmPageId=BM2.3.1.2&;initView=true

 İSTANBUL TİCARET ODASI ( İTO ) verilerine göre;

ÜGE : İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi

TEFE : İstanbul Toptan Eşya Fiyatları Endeksidir. 


İTO 2015 Yıllı ARALIK ayı endeksleri;

Enflasyona ( ÜGE - TEFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ; 

2015  Yıllık Artış  ÜGE (%)  Yıllık Artış  TEFE (%)

ORTALAMA

(%)

OCAK      
 ŞUBAT  9.55    12.07    10.81
 MART 9.79 11.82  10.81
 NİSAN 9.94 11.68  10.81
 MAYIS 10.20   11.49     10.85 
 HAZİRAN 10.32 11.19  10.76
 TEMMUZ 10.34 10.88  10.61
 AĞUSTOS 10.26 10.56  10.41
 EYLÜL 10.19  10.07  10.13
 EKİM 10.01  9.52  9.76
 KASIM  9.76  9.00  9.38
 ARALIK  9.47   8.63  9.05

İTO (İstanbul Ticaret Odası) istatistiklerine göre;

Geçmişte  OCAK Ayı içerisinde başlayan,

İTO endeksleri olan ÜGE - TEFE ortalamalarına göre artış yapılacak,

İşyeri Kira Kontratlarının  2016  Yılı için Artış Oranı  % 9.05  olacaktır.


KASIM 2015 için açıklanan verilere göre,

ARALIK başlangıç tarihli kira kontratlarının 2015 Yılı için artış oranları hesabı.


Kira artış oranları, KONUTLAR ve İŞYERLERİ için AYRI AYRIDIR !

KONUT Kira Kontratları artış oranı;

Konut kiralarındaki artış oranı; 01 Temmuz 2012 Tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı. Buna göre, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış; Bir önceki kira yılında Yurt içi Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belierlenecek. (Madde 344)

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 05 Aralık 2013 tarihinde emsal davalara içtihat olabilecek bir karar vermiştir. Buna göre; KONUT KİRA KONTRATLARINDA yıllık artış oranının, TÜİK in (Türkiye İstatistik Estitüsü) açıkladığı Üretici Fiyatları Endekslerinden, 12 Aylık Ortalamalara göre olan değerin esas alınacağını karara bağlamıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

( http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )

TÜİK; 12 Aylık Ortalamalara göre değişim oranı. KASIM 2015 için  % 5.33 dir.

Dolayısı ile geçmişte ARALIK Ayı içerisinde başlamış olan, 

2015 Yılı için, Konut Kira Kontratları artışı % 5.33  olacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

İŞYERİ Kira Kontratları artış oranı;

İşyeri Kira Artışları 6217 Sayılı Borçlar Kanunu Yasası, Geçici 2.Maddesi gereğince;

01 Temmuz 2020 Tarihine kadar SERBEST bırakılmıştır.

Buna göre işyeri kiralarında, KONTRATTA ANLAŞILIP YAZILAN oranlarda artış yapılabilecektir.

Sitemizde yer alan,  'Kira Kontratlarına artış maddesi nasıl yazılmalıdır ?' makalemizi aşağıdaki linke tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

http://www.emlaxell.com/emlak-satilik-kiralik/kira-artis-oranlari/230-kira-kontratlarnda-kira-artlar-maddesi-nasl-yazlmal-.html

Sitemizde TÜİK in açıkladığı; 12 Aylık ortalamalara göre olan artış oranlarını yayınlıyoruz. 

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )


2015 ARALIK Ayı itibarı ile Kira Kontratlarına konu olan, 

Yıllık Enflasyona ( TÜFE - ÜFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ;  

2015

 Yıllık Artış  

TÜFE (%)

 Yıllık Artış  

ÜFE (%)

ORTALAMA

(%) 

 OCAK  8.80   9.59  9.20
 ŞUBAT  8.77     8.79      8.78  
 MART  8.70  8.03 8.34
 NİSAN 8.57 7.36 7.97
 MAYIS 8.45 6.98 7.72
 HAZİRAN 8.28 6.74 7.51
 TEMMUZ 8.07 6.43 7.25
 AĞUSTOS 7.88 6.14 7.01
 EYLÜL 7.80 5.92 6.86
 EKİM 7.69 5.58 6.64
 KASIM  7.61   5.33   6.47 
 ARALIK       

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre geçmişte; 

ARALIK Ayı içerisinde başlayan İşyeri Kira Kontratları Artış oranı % 6.47  olacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

İTO ( İstanbul Ticaret Odası ) İstatistiklerine göre ÜGE - TEFE Hesabı için ;

İTO Sitesinde yayımlanan değerleri aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz. 

http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/istatistiki-veriler/fiyat-indeksleri/geneltablo/tablo?prmPageId=BM2.3.1.2&;initView=true

 İSTANBUL TİCARET ODASI ( İTO ) verilerine göre;

ÜGE : İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi

TEFE : İstanbul Toptan Eşya Fiyatları Endeksidir. 


İTO 2015 Yıllı KASIM ayı endeksleri;

Enflasyona ( ÜGE - TEFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ; 

2015  Yıllık Artış  ÜGE (%)  Yıllık Artış  TEFE (%)

ORTALAMA

(%)

OCAK      
 ŞUBAT  9.55    12.07    10.81
 MART 9.79 11.82  10.81
 NİSAN 9.94 11.68  10.81
 MAYIS 10.20   11.49     10.85 
 HAZİRAN 10.32 11.19  10.76
 TEMMUZ 10.34 10.88  10.61
 AĞUSTOS 10.26 10.56  10.41
 EYLÜL 10.19  10.07  10.13
 EKİM 10.01  9.52  9.76
 KASIM  9.76  9.00  9.38
 ARALIK       

İTO (İstanbul Ticaret Odası) istatistiklerine göre;

Geçmişte  ARALIK Ayı içerisinde başlayan,

İşyeri Kira Kontratları 2015 Yılı için Artış Oranı % 9.38 olacaktır.


EKİM 2015 için açıklanan verilere göre,

KASIM başlangıç tarihli kira kontratlarının 2015 Yılı için artış oranları hesabı.


Kira artış oranları, KONUTLAR ve İŞYERLERİ için AYRI AYRIDIR !

KONUT Kira Kontratları artış oranı;

Konut kiralarındaki artış oranı; 01 Temmuz 2012 Tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı. Buna göre, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış; Bir önceki kira yılında Yurt içi Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belierlenecek. (Madde 344)

Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 05 Aralık 2013 tarihinde emsal davalara içtihat olabilecek bir karar vermiştir. Buna göre; KONUT KİRA KONTRATLARINDA yıllık artış oranının, TÜİK in (Türkiye İstatistik Estitüsü) açıkladığı Üretici Fiyatları Endekslerinden, 12 Aylık Ortalamalara göre olan değerin esas alınacağını karara bağlamıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

( http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )

TÜİK; 12 Aylık Ortalamalara göre değişim oranı. EKİM 2015 için  % 5.58 dir.

Dolayısı ile geçmişte KASIM Ayı içerisinde başlamış olan, 

2015 Yılı için, Konut Kira Kontratları artışı % 5.58  olacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

İŞYERİ Kira Kontratları artış oranı;

İşyeri Kira Artışları 6217 Sayılı Borçlar Kanunu Yasası, Geçici 2.Maddesi gereğince;

01 Temmuz 2020 Tarihine kadar SERBEST bırakılmıştır.

Buna göre işyeri kiralarında, KONTRATTA ANLAŞILIP YAZILAN oranlarda artış yapılabilecektir.

Sitemizde yer alan,  'Kira Kontratlarına artış maddesi nasıl yazılmalıdır ?' makalemizi aşağıdaki linke tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

http://www.emlaxell.com/emlak-satilik-kiralik/kira-artis-oranlari/230-kira-kontratlarnda-kira-artlar-maddesi-nasl-yazlmal-.html

Sitemizde TÜİK in açıkladığı; 12 Aylık ortalamalara göre olan artış oranlarını yayınlıyoruz. 

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

http://www.tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist )


2015 KASIM Ayı itibarı ile Kira Kontratlarına konu olan, 

Yıllık Enflasyona ( TÜFE - ÜFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ;  

2015

 Yıllık Artış  

TÜFE (%)

 Yıllık Artış  

ÜFE (%)

ORTALAMA

(%) 

 OCAK  8.80   9.59  9.20
 ŞUBAT  8.77     8.79      8.78  
 MART  8.70  8.03 8.34
 NİSAN 8.57 7.36 7.97
 MAYIS 8.45 6.98 7.72
 HAZİRAN 8.28 6.74 7.51
 TEMMUZ 8.07 6.43 7.25
 AĞUSTOS 7.88 6.14 7.01
 EYLÜL 7.80 5.92 6.86
 EKİM 7.69 5.58 6.64
 KASIM      
 ARALIK       

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre geçmişte; 

KASIM Ayı içerisinde başlayan İşyeri Kira Kontratları Artış oranı % 6.64  olacaktır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

İTO ( İstanbul Ticaret Odası ) İstatistiklerine göre ÜGE - TEFE Hesabı için ;

İTO Sitesinde yayımlanan değerleri aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz. 

http://www.ito.org.tr/wps/portal/bilgi-bankasi/istatistiki-veriler/fiyat-indeksleri/geneltablo/tablo?prmPageId=BM2.3.1.2&;initView=true

 İSTANBUL TİCARET ODASI ( İTO ) verilerine göre;

ÜGE : İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi

TEFE : İstanbul Toptan Eşya Fiyatları Endeksidir. 


İTO 2015 Yıllı EKİM ayı endeksleri;

Enflasyona ( ÜGE - TEFE ) endeksli Kira Artış Oranları 12 Aylık ortalamalara göre ; 

2015  Yıllık Artış  ÜGE (%)  Yıllık Artış  TEFE (%)

ORTALAMA

(%)

OCAK      
 ŞUBAT  9.55    12.07    10.81
 MART 9.79 11.82  10.81
 NİSAN 9.94 11.68  10.81
 MAYIS 10.20   11.49     10.85 
 HAZİRAN 10.32 11.19  10.76
 TEMMUZ 10.34 10.88  10.61
 AĞUSTOS 10.26 10.56  10.41
 EYLÜL 10.19  10.07  10.13
 EKİM 10.01  9.52  9.76
 KASIM      
 ARALIK       

İTO (İstanbul Ticaret Odası) istatistiklerine göre;

Geçmişte KASIM Ayı içerisinde başlayan,

İşyeri Kira Kontratları 2015 Yılı için Artış Oranı % 9.76 olacaktır.


Diğer Makaleler...

Sayfa 1 / 12

Başlangıç
Önceki
1

Kira Artış Oranı Hesabı, 2016 Ocak ayı endeksleri ile ŞUBAT 2016 TÜFE - ÜFE artış oranları.

OCAK 2016 için açıklanan verilere göre, ŞUBAT başlangıç tarihli kira kontratlarının...
Devamı...

LİMANLAR Tekirdağ'ı Lojistik Üs yapacak.

Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve DÜNYA Gazetesi’nin birlikte düzenlediği...
Devamı...

Tekirdağ YAT LİMANI PROJESİ ihalesi Resmi Gazetede yayımlandı.

Tekirdağ Yat Limanı İhaleye Çıktı. Resmi Gazete’de açıklanan takvime göre, Tekirdağ Yat...
Devamı...

Tekirdağ Barbaros'a 400 Milyon Dolarlık Liman Yatırımı

Tekirdağ'ın Barbaros sahillerinde inşaatı süren Asyaport bittiğinde Türkiye'nin en büyük konteynır...
Devamı...

Kira Artış Oranı Hesabı, 2015 Aralık ayı endeksleri ile OCAK 2016 TÜFE - ÜFE artış oranları.

ARALIK 2015 için açıklanan verilere göre, OCAK başlangıç tarihli kira kontratlarının...
Devamı...

Rant Vergisi Nedir ? Rant Vergisini Kimler Ödeyecek ? Rant Vergisi Nasıl Hesaplanacak ?

Rant vergisi nedir ? Bir gayrimenkulün, imar değişikliği ile ortaya çıkacak değer artışından;...
Devamı...

Kira Artış Oranı Hesabı, Kasım ayı endeksleri ile ARALIK 2015 TÜFE - ÜFE artış oranları.

KASIM 2015 için açıklanan verilere göre, ARALIK başlangıç tarihli kira kontratlarının...
Devamı...

İstanbul^daki 100.000 Emlakçıdan 90.000 i kaçak !

İstanbul'da emlakçılık yapan 100 bin kişiden 90 bini kaçak durumda. Kaçak emlakçılar, devleti...
Devamı...

Kira Artış Oranı Hesabı, Ekim ayı endeksleri ile KASIM 2015 TÜFE - ÜFE artış oranları.

EKİM 2015 için açıklanan verilere göre, KASIM başlangıç tarihli kira kontratlarının...
Devamı...

Yabancılara gayrimenkul satışında kolaylık !

Yabancı sermayeli şirketlerin taşınmaz edinimiyle ilgili başvuru süreci kolaylaştırıldı. Bayındırlık...
Devamı...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Emlak Bildirimleriniz

Aradığınız Emlakı bildirin; EmlaXell ihtiyaçlarınıza en uygun gayrimenkulü bulsun.  Bildir... Satılık–Kiralık Emlakınızı bildirin; EmlaXell doğru fiyatla ve kısa zamanda gayrimenkulünüzü pazarlasın.

Devamı...

Emlaxell Ekspertiz

Emlakınıza ücretsiz ekspertiz yapalım. Satılabilir veya Kiralanabilir en doğru rakamı belirleyelim. Deneyimli ve gerçek bir uzman görüşünü mutlaka alın.

Devamı...

Emlaxell Franchising

İstanbul ve Türkiye çapında, Bulunduğu bölgeye hakim, Ücretsiz franchising, EmlaXell ORTAĞI OLUR MUSUNUZ ?

Devamı...